Kapu Tibor a világűrben – új magyar fejezet a Nemzetközi Űrállomáson
Posted by Judy · Jun 28, 2025
2025. június 25-én, magyar idő szerint reggel 8:31-kor sikeresen elindult a világűrbe Kapu Tibor, Magyarország kutatóűrhajósa. A floridai Kennedy Űrközpontból felszálló Falcon 9 rakéta az Axiom Space negyedik emberes küldetését, az Ax-4-et vitte a világűrbe, fedélzetén négy űrhajóssal. Kapu mellett az amerikai Peggy Whitson parancsnok, az indiai Shubhanshu Shukla és a lengyel Slawosz Uznański-Wiśniewski is részt vesz a misszióban, amely célja a Nemzetközi Űrállomás (ISS).
Kapu Tibor a harmadik magyar, aki kijutott a világűrbe, és az első, aki a Nemzetközi Űrállomáson teljesít szolgálatot. A 34 éves gépészmérnök a HUNOR (Hungarian to Orbit) program keretében került kiválasztásra, több mint kétszáz jelentkező közül. Felkészülése másfél évig tartott, részben itthon, részben az Egyesült Államokban, ahol a NASA, a SpaceX és az Axiom szakemberei képezték.
A küldetés fő célja tudományos kísérletek elvégzése az ISS fedélzetén. Kapu mintegy harminc magyar fejlesztésű projektben vesz részt, amelyek az orvostudomány, anyagtudomány, mesterséges intelligencia és biotechnológia területeit érintik. A vizsgálatok célja olyan új eredmények megszerzése, amelyek földi alkalmazásban is hasznosíthatók lehetnek, például gyógyszerfejlesztésben vagy orvosi diagnosztikában.
A kilövést néhány technikai és logisztikai ok miatt korábban elhalasztották, de végül minden körülmény lehetővé tette az indulást. A Crew Dragon „Grace” kapszula várhatóan június 26-án csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz. A tervek szerint a legénység körülbelül két hetet tölt az ISS-en, majd visszatér a Földre az Atlanti-óceánra való ereszkedéssel.
Ez a küldetés nemcsak technológiai és tudományos szempontból jelentős, hanem fontos mérföldkő is a magyar űrkutatás történetében. Több évtized után újra magyar jelenlét van a világűrben, immár modern eszközökkel és nemzetközi együttműködés keretében.